# General Intelligence and Reasoning MCQ (Multiple Choice Questions) - SchoolingAxis

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Bogota

b. Sydney

c. Doha

d. Brussels

Explanation- Except Sydney, all others are capitals of the respective countries.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. CGON

b. FJQP

c. HLTS

d. LPXW

Explanation- In all other groups, the second,  fourth and the third letters are respectively four, eight and one steps ahead of the first, second and fourth letters respectively.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. AEGC

b. HLNJ

c. OSVQ

d. VZBX

Explanation- All other groups consist of alternate letters, though not in order.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. SUWY

b. MOQS

c. CEGI

d. HJMO

Explanation- All other groups consist of alternate letters.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. JKST

b. GHQR

c. ABKL

d. DENO

Explanation- In all other groups, the first and second as well as the third and fourth letters are consecutive and the third letter is nine steps ahead of the second.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. FJOU

b. EINT

c. JNRX

Explanation- In all other groups, the number of letters skipped between two consecutive letters increases by one from left to right.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. (52, 142)

b. (54, 126)

c. (56, 168)

d. (58, 184)

Explanation- In all other pairs, sum of the digits of both the numbers is the same.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. 12/31/1899 9:24:00 PM

b. 1/1/1900 4:32:00 AM

c. 54 : 62

d. 70 : 80

Explanation- In all other pairs, the two numbers are consecutive multiples of the same number.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. 2, 3, 6

b. 6, 1, 6

c. 3, 3, 9

d. 6, 2, 5

Explanation- In all other groups, the third number is equal to the product of the first two numbers.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. 0.566666666666667

b. 0.622916666666667

c. 0.708333333333333

d. 0.755555555555556

Explanation- In all other pairs, second number is obtained by multiplying the first number by 8.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. 3, 9, 6, 15

b. 6, 18, 12, 30

c. 4, 16, 12, 24

d. 12, 36, 24, 60

Explanation- In all other groups, the numbers are in the ratio 1 : 3 : 2 : 5

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. LAHMQW

b. HUTMCX

c. CLOVIK

d. IXMLBC

Explanation- All other groups contain only one vowel.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. EMGIK

b. BHJFD

c. WUSQY

d. NOSUX

Explanation- All other groups contain alternate letters, though not in order.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Mouth Organ

b. Electric Guitar

c. Keyboard

d. Sonata

Explanation- Except Keyboard, all others are musical instruments.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

b. Heed

c. Led

d. Heap

Explanation- Heed is different from all others.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Assassinate

b. Kill

c. Murder

d. Kidnap

Explanation- Except the word Kidnap, all other words are  related to death. So, (D) is the answer.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. 27

b. 35

c. 18

d. 9

Explanation- Except 35  all others are multiples of 9.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. 7202

b. 4025

c. 6023

d. 5061

Explanation- 7202 = 7 + 2 + 0 + 2 = 11 4025 = 4 + 0 + 2 + 5 = 11 6023 = 6 + 0 + 2 + 3 = 11 5061 = 5 + 0 + 6 + 1 ≠ 11 So, 5061 is different from others.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Udayagiri and Khandagiri

c. Elephanta

d. Doddabetta

Explanation- Except Badami, all others are names of the mountains or its region.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:  10, 13, 234, 681, 997

a. 10

b. 234

c. 13

d. 681

Explanation- 681 is odd number as 10, 12, 234, 681, 997 10 = 1 + 0 = (1)2  13 = 1 + 3 = 4 = (2)2  234 = 2 + 3 + 4 = 9 = (3)2  997 = 9 + 9 + 7 = 25 = (5)2   681 = 6 + 8 + 1 = 15 ≠ (4)2

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. HSKP

b. DWFU

c. KQNN

d. EVHS

Explanation- First-second and third-fourth letters are at the same position one from the beginning and other from the end, except for option C.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Scurvy

b. Rickets

c. Night-blindness

d. Influenza

Explanation- Except influenza, all other disease are caused by the deficiency of vitamins.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Deck

b. Quay

c. Stem

d. Bow

Explanation- Except bow, all others are related with Ship.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. STR

b. ONP

c. IHJ

d. LKM

Explanation- ONP = NOP IHJ = HIJ LKM = KLM STR = RST (This is odd out)

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Bay

b. Cape

c. Peninsula

d. Island

Explanation- All words except Cape , are geographically used words.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Liberty

b. Society

c. Equality

d. Fraternity

Explanation- All words except option (B), are commonly used in human society.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Saltoro Kangri

b. Kongka

c. Zoji La

d. Kumbharli Ghat

Explanation- Except Saltoro Kangri, all other are the mountains passes.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Tibia

b. Cortex

c. Cranium

d. Cerebellum

Explanation- Except Tibia, all others are part of the brain.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Night

b. Morning

c. Noon

d. Evening

Explanation- Except option (A) all others are the time sessions of a day.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. 547 - 563

b. 71 - 55

c. 517 - 523

d. 248 - 231

Explanation- The difference of the other numbers except option (D) is divisible by 2.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Heat

b. Light

c. Bulb

d. Electricity

Explanation- Heat is different from the other three.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. IHKL

b. GFHJ

c. EDGH

d. CBEF

Explanation- The first and third letters are alternate letters in all except option B.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Tea

b. Cinchona

c. Rubber

d. Chalk

Explanation- Except Chalk, all others are obtained from plants.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Berene

b. Bristol

c. Zurich

d. Geneva

Explanation- Except Berene, all others are cities, So, option (A) is odd man out.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Retina

b. Pupil

c. Vision

d. Cornea

Explanation- Except Vision, all others are the internal part of an eye.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

a. Rival

b. Opponent

c. Foe

d. Ally

Explanation- Except Ally, all others are negative words.

Que- Find the odd number / letters / word from the given alternative:

b. PSVYB

c. HKNQT

Explanation- In all other groups, there is a gap of 2 letters between any two consecutive letters.

Que- What will come at the place of question mark ? 1, 9, 25, 49, ?, 121.

a. 100

b. 91

c. 64

d. 81

Explanation-   12 = 1. 32 = 9. 52 = 25. 72 = 49. 92 = 81.

Que- What will come at the place of question mark? 4, 7, 12, 19, 28, ?

a. 49

b. 36

c. 30

d. 39

Explanation-   First term : 4 Second term: 4+3 = 7 Third term : 7+5 = 12 Fourth term : 12+7 = 19. Fifth term : 19+9 = 28. Therefore, Next Terms : 28+11 = 39

Que- What will come at the place of question mark ? 6, 11, 21, 36, 56, ?

a. 91

b. 51

c. 81

d. 42

Explanation-   6 (+5)→ 11 (+10)→ 21 (+15)→ 36 (+20)→ 56 (+25) → 81.

Que- What will come at the place of question mark ? 10, 100, 200, 310, ?

a. 430

b. 420

c. 410

d. 400

Explanation-   1st term : 10 2nd term : 100 = 10+90 3rd term : 200 = 100+100 4th term : 310 = 200+110 5th Term: 430 = 310+120 Therefore, the answer is 430.

Que- What will come at the place of question mark ? 8, 28, 116, 584, ?

a. 1752

b. 3504

c. 3508

d. 3502

Explanation-   (8 *3) + 4 = 28 (28 *4) + 4 = 116 (116 *5) + 4 = 584 (584 *6) + 4 = 3508.

Que- What will come at the place of question mark ? 3, 7, 23, 95, ?

a. 62

b. 128

c. 479

d. 575

Explanation-   1st number = 3  2nd number = 3 x 2 +1 = 7  3rd number = 7 x 3 + 2 = 23 4th number = 23 x 4 + 3 = 95 5th number = 95 x 5 + 4 = 479

Que- What will come at the place of question mark ? 7, 26, 63, 124, 215, 342, ?

a. 391

b. 511

c. 481

d. 421

Explanation-   The terms are given in a series (23 -1) = 7 (33 -1) = 26 (43 -1) = 63 (53 -1) = 124 (63 -1) = 215 (73 -1) = 342 So, the missing term is, (83 -1) = 511.

Que- What will come at the place of question mark ? 165, 195, 255, 285, 345, ?

a. 390

b. 420

c. 435

d. Two answer out of four option

Explanation-  (Solution-1)  Each number of given series is 15 multiplied by a prime number. 15*11, 15*13, 15*17, 15*19, 15*23.  So, Missing number is 15*29 = 435. (Solution-2):   This pattern is +30 and then +60 also follow for the give series.  165+30=195, 195+60=255, 255+30=285, 285+60=345, 345+30=375

Que- 34, 45, 56, 67, ....... What number should come next?

a. 78

b. 73

c. 82

d. 84

Explanation-   34(+11) → 45(+11) → 56(+11) →67 (+11) → 78.

Que- What will come at the place of question mark ? 3, 2, 7, 6, 11, ?

a. 8

b. 10

c. 4

d. 2

Explanation-   2nd number is less by 1 than the 1st number and 3rd number is more by 5 than the 2nd number. The same rule follows in other numbers of the series.

Que- In the following number series a wrong number is given. Find out the wrong number. 150, 450, 750, 1060,1350,1650,1950

a. 1060

b. 1950

c. 450

d. 1350 E.  750

Explanation-   By adding 300 to each term, we get the next term. 1060 is wrong term. It should be 1050.

Que- What will come at the place of question mark ? 5690, 5121, 4552, 3983, 3414, 2845, ?

a. 2276

b. 2516

c. 2356

d. 2456

Explanation-   By subtracting 569, we get the next term. Required number, = 2845-569 = 2276.

Que- What will come at the place of question mark ? 4, 8, 10, 14, 16, 20, ?

a. 22

b. 21

c. 20

d. None

Explanation-   Above series contains two sub-series in it. 4, 10, 16, 22 8, 14, 20 Each of both term there is difference of 6 i.e. next term is 6 greater than previous term.

Que- What will come at the place of question mark ? 9, 17, 33, 65, ?

a. 117

b. 119

c. 129

d. 99

Explanation-   First term → 9 Second term → (9 *2 -1) = 17 Third term → (17 *2 -1) = 33 Fourth term → (33 *2 -1) = 65 Fifth term → (65 *2 -1) = 129

Que- What will come at the place of question mark ? 2, 3, 6, 15, ?, 123

a. 47

b. 42

c. 45

d. 50

Explanation-   First term → 2 Second term → (2 *3 -3) = 3 Third term → (3 *3 -3) = 6 Fourth term → (6 *3 - 3) = 15 Fifth term → (15 *3 - 3) = 42 Sixth term → (42 *3 - 3) = 123

Que- In the following number series a wrong number is given. Find out the wrong number. 1, 3, 10, 21, 64, 129, 356, 777

a. 129

b. 21

c. 10

d. 356

Explanation-   The given pattern is, 2nd term → 1*2+1 = 3 3rd term → 3*3+1 = 10 4th term → 10*2+1 = 21 5th term → 21*3+1 = 64 6th term → 64*2+1 = 129 7th term → 129*3+1= 388 So, 7th term 356 is wrong and must be replaced by 388.

Que- What will come at the place of question mark ? 9, 27, 31, 155, 161, 1127, ?

a. 316

b. 1135

c. 1288

d. 2254

Explanation-   Given pattern is, 2nd term → 9*3 = 27 3rd term → 27+4 = 31 4th term → 31*5  = 155 5th term → 155+6 = 161. 6th term → 161*7 = 1127 Missing term → 1127+8 = 1135.

Que- What will come at the place of question mark ? 2, 7, 27, 107, 427, ?

a. 1262

b. 1707

c. 4027

d. 4207

Explanation-   The pattern is, 2nd term → 2 +(5 *12) = 7 3rd term → 7 +(5 *22) = 27 4th term → 27 +(5 *42) = 107 5th term → 107 +(5 *82) = 427 Missing term → 427 +(5 *162) = 1707

Que- Sunday, Monday, Wednesday, Saturday, Wednesday, Monday, .....

a. Sunday, Sunday

b. Sunday, Monday

c. Sunday, Wednesday

d. Sunday, Saturday

Explanation-   Sunday to Monday = no gap Monday to Wednesday = One day gap. Wednesday to Saturday = Two days gap. Saturday to Wednesday = Three days gap. Wednesday to Monday = Four days gap. In the next term there must be five days and six days gap. So, Next term would be Sunday, Sunday.

Que- What will come at the place of question mark ? 2816, ? , 176, 44, 11.

a. 704

b. 1408

c. 352

d. 2640

Explanation-   Logic: Next term = Previous term /4 2816 /4 = 704 704 /4 = 176. 176 /4 = 44. 44 /4 = 11.

Que- What will come at the place of question mark ? 113, 225, 449, ? , 1793

a. 897

b. 789

c. 987

d. 978

Explanation-   113 113 * 2 = 226 -1 = 225 225 * 2 = 450 -1 = 449 449 * 2 = 898 - 1 = 897 897 * 2 = 1794 -1 = 1793

Que- Which of the following will come in place of the question mark (?) in the following sequence? PRODUCTIVITY, RODUCTIVIT, ODUCTIVI, ?

a. DUCTIV

b. DUCTLY

c. UCTIV

d. DUCTI

Explanation-   PRODUCTIVITY = RODUCTIVIT.(First and last letters are removed.) RODUCTIVIT = ODUCTIVI. ODUCTIVI = DUCTIV.

Que- What will come at the place of question mark ? 6, 24, 60,120, 210, ?

a. 336

b. 366

c. 330

d. 660

Explanation-   First Number = 1 *2 *3 = 6 Second Number = 2*3*4 = 24 Third Number = 3*4*5 = 60 Fourth Number = 4*5*6 = 120 Fifth Number = 5*6*7 = 210 Sixth Number = 6*7*8 = 336. Alternatively, 2*2*2-2=6 3*3*3-3=24 4*4*4-4=60 5*5*5-5=120 6*6*6-6=210 7*7*7-7=336.

Que- What will come at the place of question mark ? 6, 11, 31, 121, 601, ?

a. 3600

b. 3621

c. 3601

d. 3611

Explanation-   Logic: First Term = 6. Second term = 6*2 -1 = 11. Third term = 11* 3 - 2 = 31. Fourth term = 31 *4 - 3 = 124 -3 = 121. Fifth term = 121*5 - 4 = 601. Sixth term = 601 *6 = 3606 - 5 = 3601.

Que- What will come at the place of question mark ? 7, 11, 19, 35, 67, ?

a. 99

b. 131

c. 137

d. None

Explanation-   Logic: Last Term *2 - 3 = Next Term. First Term = 7 Second Term = 7 * 2 -3 = 11 Third Term = 11 * 2 - 3 = 19 Fourth Term = 19 * 2 - 3 = 35 Fifth Term = 35 * 2 - 3 = 67 Sixth Term = 67 * 2 -3 = 131 Alternative Solution : Last term + 2n = Next Term First Term = 7 Second Term = 7 + 22 = 11 Third Term = 11 + 23 = 19 Fourth Term = 19 + 24 = 35 Fifth Term = 35 + 25 = 67 Sixth Term = 67 + 26 = 131

Que- What will come at the place of question mark ? 8, 22, 64, 190, 568, ?

a. 1702

b. 7767

c. 6992

d. 6913

Explanation-   Logic: Previous Term * 3 - 2 = Next term. First Term = 8 Second term = 8 * 3 - 2 = 24 - 2 = 22 Third term = 22 * 3 - 2 = 64 Fourth term = 64 * 3 - 2 = 190 Fifth Term = 190 * 3 - 2 = 568 Sixth Term = 568 * 3 - 2 = 1704 - 2 = 1702

Que- What will come at the place of question mark ? 5760,2880,960, 240, 48, ?

a. 6

b. 8

c. 12

d. None

Explanation-   First Term = 5760. Second term = 5760 /2 = 2880. Third Term = 2880/3 = 960. Fourth term = 960/4 = 240. Fifth term = 240/5 = 48. So, Required term = 48/6 = 8.

Que- 7, 10, 8, 11, 9, 12, ... What number should come next?

a. 7

b. 10

c. 12

d. None

Explanation-   This is a simple alternating addition and subtraction series. In the first pattern, 3 is added; in the second, 2 is subtracted. Alternate Solution : Above Series contains two sub series in it Series 1st = 7, 8, 9, 10  Series 2nd = 10, 11, 12 Note : Both sub series is in ascending order. Next number is greater by 1 from the previous one.

Que- 36, 34, 30, 28, 24, ... What number should come next?

a. 20

b. 22

c. 23

d. 26

Explanation-   This is an alternating number subtraction series. First, 2 is subtracted, then 4, then 2, and so on.

Que- 22, 21, 23, 22, 24, 23, ... What number should come next?

a. 22

b. 24

c. 25

d. 26

Explanation-   In this simple alternating subtraction and addition series; 1 is subtracted, then 2 is added, and so on.

Que- 53, 53, 40, 40, 27, 27, ... What number should come next?

a. 12

b. 14

c. 27

d. 53

Explanation-   In this series, each number is repeated, then 13 is subtracted to arrive at the next number.

Que- 21, 9, 21, 11, 21, 13, 21, ... What number should come next?

a. 14

b. 15

c. 21

d. 23

Explanation-   In this alternating repetition series, the random number 21 is interpolated every other number into an otherwise simple addition series that increases by 2, beginning with the number 9.

Que- 58, 52, 46, 40, 34, ... What number should come next?

a. 26

b. 28

c. 30

d. 32

Explanation-   This is a simple subtraction series. Each number is 6 less than the previous number.

Que- 8, 22, 8, 28, 8, ... What number should come next?

a. 9

b. 29

c. 32

d. 34

Explanation-   This is a simple addition series with a random number, 8, interpolated as every other number. In the series, 6 is added to each number except 8, to arrive at the next number.

Que- 31, 29, 24, 22, 17, ... What number should come next?

a. 15

b. 14

c. 13

d. None

Explanation-   This is a simple alternating subtraction series, which subtracts 2, then 5.

Que- 1.5, 2.3, 3.1, 3.9, ... What number should come next?

a. 4.2

b. 4.4

c. 4.7

d. 5.1

Explanation-   In this simple addition series, each number increases by 0.8.

Que- 14, 28, 20, 40, 32, 64, ... What number should come next?

a. 52

b. 56

c. 96

d. None

Explanation-   This is an alternating multiplication and subtracting  series: First, multiply by 2 and then subtract 8.

Que- 2, 4, 6, 8, 10, ... What number should come next?

a. 11

b. 12

c. 13

d. None

Explanation-   This is a simple addition series. Each number increases by 2.

Que- 201, 202, 204, 207, ... What number should come next?

a. 205

b. 208

c. 210

d. 211

Explanation-   In this addition series, 1 is added to the first number; 2 is added to the second number; 3 is added to the third number; 4 is added to the fourth number; and go on.

Que- 544, 509, 474, 439, ... What number should come next?

a. 404

b. 414

c. 420

d. 445

Explanation-   This is a simple subtraction series. Each number is 35 less than the previous number.

Que- 80, 10, 70, 15, 60, ... What number should come next?

a. 20

b. 25

c. 30

d. 50

Explanation-   This is an alternating addition and subtraction series. In the first pattern, 10 is subtracted from each number to arrive at the next. In the second, 5 is added to each number to arrive at the next.

Que- 2, 6, 18, 54, ... What number should come next?

a. 108

b. 148

c. 162

d. 216

Explanation-   This is a simple multiplication series. Each number is 3 times more than the previous number.

Que- 5.2, 4.8, 4.4, 4, ... What number should come next?

a. 3

b. 3.3

c. 3.5

d. 3.6

Explanation-   In this simple subtraction series, each number decreases by 0.4.

Que- 8, 6, 9, 23, 87 , ... What number should come next?

a. 128

b. 226

c. 324

d. 429

Explanation-   8 x 1 - 2 = 6 6 x 2 - 3 = 9 9 x 3 - 4 = 23 23 x 4 - 5 = 87 87 x 5 - 6 = 429 ...

Que- 28, 25, 5, 21, 18, 5, 14, ... choose which pair of numbers comes next?

a. 11, 5

b. 10, 7

c. 11, 8

d. 5, 10

Explanation-   This is an alternating subtraction series with the interpolation of a random number, 5, as every third number. In the subtraction series, 3 is subtracted, then 4, then 3, and so on.

Que- 8, 11, 21, 15, 18, 21, 22, ... choose which pair of numbers comes next?

a. 25, 18

b. 25, 21

c. 25, 29

d. 24, 21

Explanation-   This is an alternating addition series, with a random number, 21, interpolated as every third number. The addition series alternates between adding 3 and adding 4. The number 21 appears after each number arrived at by adding 3.

Que- 9, 16, 23, 30, 37, 44, 51, ... choose which pair of numbers comes next?

a. 59, 66

b. 56, 62

c. 58, 66

d. 58, 65